Bemutatkozás

Dr. Sövényházi Ilona vagyok, a vendégház háziasszonya és a böjtkúrák vezetője. Szakképesítésem orvos-természetgyógyász. Szakterületem a gyermekgyógyászat, a homeopátia és a tisztító kúrák. Mindezek mellett háziorvosi licensz vizsgával rendelkezem.

Húsz éve böjtölök rendszeresen az egészségemért, de az életemre igazán nagy hatással az első csoportos böjtöm volt 2000-ben, itt a Káli vendégházban. Ezen böjt után egészen új, fantasztikus érzések nyertek teret bennem: könnyű voltam, a gondolataim tiszták és világosak, testem valósággal fölszabadult és legbelül egy hatalmas megerősítő lökést kaptam. Úgy éreztem, mostantól nincsenek előttem akadályok. Már a böjtre való felkészülés is rendkívül jó érzés volt. Lemondani, áldozatot hozni, ezúttal magamért, kilépni a mindennapi életből, lecsendesedni, elvonulni, átadni magam egy másféle helyzetnek. Rám ez óriási hatással volt. Ezt az élményt azóta sem feledem, s minden böjtben újra meg újra átélem. Akkor azt gondoltam, ha rám az együttes, világtól elvonult böjtölés ilyen frenetikus hatással van, akkor bizonyosan másokra is így hat. Azóta vezetek böjtös csoportokat.

Életemben legtöbbet a böjtnek köszönhetek, elsősorban azt, hogy jó egészségi állapotban vagyok. Minden életvezetési, kapcsolati, érzelmi problémám megoldásában a böjttel kapcsolatos tapasztalatim segítenek. Ez által indultam el az önismeret útján és olyan spirituális irányokba, melyek segítenek eligazodni az élet dolgaiban, megteremteni azt a belső békét, melyre nagy szüségem van. Ebben a folyamatban szeretnék hasznára lenni böjtös társaimnak az évek folyamán szezett, sokirányú ismereteimmel, melyekben úgy hiszem, közvetítői szerepem van. Fontosnak tartom, hogy a nálunk böjtölők sorsát tovább kövessük, céljaik megvalósításában is támogatást kapjanak tőlünk.

Minden kúra a személyes részvételemmel és felügyeletem mellett zajlik.

Régebbi hírleveleinkből bepillanthatunk a Káli böjtök hangulatába az alábbi linken:
https://us6.campaign-archive.com/home/?u=7f6ba4f929f028be6bc49b567&id=61ef94e954

Pap Gergely – Geri

Édesanyám, Dr. Sövényházi Ilona mellett 2004-ben böjtöltem először feleségemmel együtt Szentbékkállán.

Már az első böjtös élményem óta folyamatosan beépítettem életembe, először évente egyszer, majd kétszer tartott egy hetes kúrákat.

Mivel külföldön éltünk sok éven keresztül nem tudtunk csatlakozni a szentbékkállai csoportokhoz, de mi így magunk is tartottunk böjtöket, amikor úgy éreztük, hogy szervezetünknek szüksége van a nagytakarításra.

Széleskörű egészségügyi tapasztalatom a londoni Kings College-ban szereztem posztgraduális diplomás ápoló szakon, és több évig műtősként dolgoztam mind NHS kórházakban, mind londoni magánkórházakban.

Emellett masszőr, reflexológus, képzett fitnesz oktató és jóga oktató végzettségem is gyakorlom.

Miután 22 éven át az Egyesült Királyságban éltem, de 2022-ben visszaköltöztem Magyarországra a családommal. Azóta pedig édesanyámhoz böjtvezetőként csatlakozva, a legjobbtól tanulva értékes betekintést nyerhettem a csoportos böjtökbe is.
Minden tudásommal és lelkesedésemmel a Káli böjtben és más Káli Egészség programjainkban dolgozom.

Holló Éva

Diplomázásom után költöztem az Egyesült Királyságba, ahol találkoztam férjemmel és szeretett anyósom által a böjt csodájával.

2004 óta böjtölünk Gerivel, de a gyerekeink születése után hosszú évekig nem tudtam hazautazni, hogy a csoportos Káli böjtökben részt vegyek, így 15 év tapasztalatom van abban, hogy munka és család melletti egy hetes, vagy hosszabb böjtöket hogyan építsem be az életmódomba. Az én példám is mutatja, hogy nem lehetetlen, de össze sem lehet hasonlítani a csoportos kúrákkal!

Mivel már az első alkalom akkora hatással volt rám, hogy azóta mindig a böjt tisztító erejéhez fordultam, amikor fizikailag szükségét éreztem, mert elhagyott az energiám és töltődésre vágytam.
Emellett minden nagy döntésem előtt is a böjtös állapotban találtam meg azokat a válaszokat, amik átsegítettek a nehézségeken. Számomra a böjt nem csak fizikai tisztulás, de egy mély belső út is.

A kezdeti évi egy böjtök hamarosan évi kettő vagy több alkalomra szaporodtak, ahogy az élethelyzetem hozta, de a legnagyobb változást azóta élem meg, hogy 2018 óta heti rendszerességgel tartok 40 órás böjtöt.

Szakmai munkám mellett a holisztikus egészség tudatosságom és érdeklődési köröm indított el azon az úton, hogy masszőr, személyi edző, táplálkozási és életvezetési tanácsadó képesítéseket is szereztem Londonban.

Mindezen tudás és tapasztalatok alapján döntöttem úgy hazatérésünkkor, hogy a Káli böjtökben és Káli Egészség programjainkon Ilonával és férjemmel együtt vezessem a kúrákat, hogy vendégeinknek fizikailag és lelkileg is a legnagyszerűbb élményt biztosítsam biztonságos és professzionális környezetben.

Szeretném mindenkinek átadni azt a csodát, amit én is megleltem a böjtökben!
Örömmel mondhatom, hogy hatalmas sikerrel!


A böjtben önismereti, kommunikációt fejlesztő játékot is használunk.

Ez a

Az alkotók szándéka:

“… kifejlesztettünk egy eszközt, amely elősegíti és bátorítja a tiszta és önérvényesítő kommunikációs képességet, amely minden nap lehetővé teszi mindannyiunk számára, hogy megismerjük önmagunkat és másokat, hogy egy pillanatra kiszálljunk az élet mókuskerekéből, hogy gondolkodjunk, érezzünk, kérdéseket tegyünk fel – hogy, ha csak egy-két pillanatra is, de megváltoztassuk a perspektívánkat és magunkba nézzünk. Az eszköz, amit kifejlesztettünk, valójában egy játék.

Egy játék, ami lehetőséget ad arra, hogy elmélyedjünk életünk jelentős kérdéseiben és folyamataiban, egy játék, amely tudatosságra és cselekvésre sarkall, új perspektívákat létrehozva.”


A mi böjtkúránk Szentbékkállán

Mit jelent a böjt mai világunkban, miért is böjtölünk egyáltalán?

Romolo Montovani francia természetgyógyász szavait idézve:
“Csak egyetlen betegség létezik, a méreglerakódás.”

Vagyis, a civilizációs ártalmak következtében létrejövő „népbetegségek” közös okai a szervezet elsavasodása, salakanyagok lerakódása különböző helyeken, ennek következtében betegségek alakulhatnak ki. Ezeket a veszélyeket csak úgy kerülhetjük el, ha kitisztítjuk szervezetünket, és próbáljuk életmódunkat lépésről-lépésre átalakítani. Legnagyobb segítségünk ebben a folyamatban: a rendszeres böjtölés!

Mi a böjt meghatározása?
Szükebb értelemben a szilárd ételek és az élvezeti szerek fogyasztásáról való önkéntes lemondás egy meghatározott időre.. Nem koplalás, nem diéta, nem fogyókúra… a böjt sokkal inkább életforma! Fontos hangsúlyozni, hogy a böjt tisztító hatásai testi, leki, és mentális szinten egyaránt működnek. Így nem csupán a szilárd ételről való önkéntes lemondást jelenti, hanem a böjt egy „állapot”, mely során az én saját magát győzi le, hiszen a célt is saját maga állította maga elé, és a „megcsináltam, hurrá, győztem érzés” valami fantasztikus, én-erősítő, feltöltő energia, amihez bármikor lehet nyúlni, amikor töltekezésre van szükség…És a „csoport” egy olyan többletet ad ehhez, ahol nemcsak barátságok szövődnek, de követendő mintákat – persze elvetendőket! is- kaphatunk, amivel szintén gazdagodhatunk…így vagyunk társai ebben a folyamatban egymásnak.

Célja:
A testi-lelki salakanyagoktól, mérgektől való megszabadulás, az öngyógyító folyamatok támogatása.

A csoportos, orvosi felügyelettel végzett böjt előnyei:
Könnyebben elviselhető, megvéd az esetleges veszélyektől, egyben lelki-szellemi fejlődésre, az önismeret mélyítésére is lehetőséget ad. Kiscsoportos böjtben a csoport együttes erejének, támogató hatásának felhasználásával a résztvevők problémáik megoldásában, célkitűzéseik megvalósításában személyre szabott, egyéni segítséget kapnak.

AZ AIROLA-FÉLE LÉBÖJT

– Az általunk legjobbnak tartott, bevált böjtös módszer

Airola az Egyesült Államokban élő finn származású természetgyógyász. Az általa kidolgozott módszer lényege hogy a nap folyamán rendszeresen visz be friss zöldség és gyümölcsleveket, zöldségfőzetet, változatosan adott tisztító teákat, olyan ásványi só és vitamin pótlást, mely a fokozott tisztító folyamatok által igénybe vett szervezetnek segítségére van a normális működés fenntartásában.E mellett a jól felépített napi programban fizikai aktivitás váltakozik megfeleő pihenő időkkel, helyet kapnak olyan  ismeret átadó tematikus beszélgetések is, melyek a „hogyan tovább?” kérdésekhez adnak sok segítséget. Napjainkban az emberek szervezete fizikai szinten, és érzelmileg is annyira túlterhelt a stressz tényezők által, hogy ezt a böjt formát találtuk a leginkább támogató hatásúnak.

Jellemzői:

    • Frissen préselt, higított zöldség- és gyümölcslevek
    • Gyógyteák
    • Szűrt zöldségfőzet fogyasztása meghatározott időbeosztás szerint
    • A levek és teák fogyasztásával a salaktalanításhoz szükséges ásványi sók biztosíthatók
    • A bevitt vitaminok a megújító folyamatokat segítik

A böjtöt támogatja:

    • megfelelő arányú pihenés és mozgás
    • fizioterápia
    • masszázsok
    • szauna

A böjt ezen formája bárki számára a legkönnyebben elviselhető, ezért mindenkinek ezt a böjtformát ajánljuk.

Néhány kivételes esetben választhatunk az alább ismertetett lehetőségek közül:

VIZES-BÖJT

Az igazi, vagy teljes böjt mindenfajta ételtől és italtól való tartózkodás – a böjt eredeti, klasszikus formája

Végezhető:

    • ásványvíz
    • forrásvíz
    • valamilyen energetizált, tisztított víz fogyasztásával

Kis mennyiségű ásványi sók beviteléről külön célszerű gondoskodni. Esetleg gyógyteával kiegészíthető.
A béltisztítás javasolt módja: beöntéssel reggel.

NEERA-KÚRA

Speciális kúraital fogyasztásával végzett salaktalanító, tisztító kúra.

A kúra két fő alkotórésze:
1. Madal Bal NEERA szirup

    • Két fa nedvének keveréke sűrített formában: kanadai cukorjuhar és trópusi arenga pálma.
    • Szerepe: energiát ad, kiegyensúlyozza a vércukorszintet (krízis tünetek mérséklődnek), ásványi anyagokat és nyomelemeket biztosít a tisztító folyamathoz.

2. Frissen csavart citromlé

    • Hatása: A zsír anyagcsere katalizátor, C-vitamin és Kálium-forrás, lúgosít

Kiegészíti:

      • Kis mennyiségű Cayenne bors (chili paprika)
      • B vitaminok és C-vitamin forrás

Hatásai:

      • Anyagcsere katalizátor
      • Élénkíti a vérkeringést
      • Pikáns ízénél fogva segít a felhalmozott nyálka lebontásában

A kúraitalt két liter folyadékban visszük be, mely a nap folyamán kívánság szerint fogyasztható.

    • Összeállítása: 1,5dl kúraital, 1,5dl citromlé, kiegészítve 2 literre ásványvízzel (vagy tisztított, esetleg forrásvízzel).

MAYER-KÚRA

“A halál a vastagbélben lakik.”
Franc Xaver Mayer osztrák orvos által kidolgozott kímélő diéta

Célja:

    • A belek tehermentesítése
    • Az emésztő-felszívó funkció helyreállítása
    • A rágás kondícionálása
    • A szervezet salaktalanítása
    • A sav bázis egyensúly megteremtése
    • Az ideális testsúly elérése

Ajánlható az egyéb böjt módszerek ellenjavallata esetén is.

A kúra felépítése:

    • Reggel és délben: Szikkasztott, fehérlisztből készült zsemle fogyasztása (kis falatonként, 40-szer, teljesen folyékonyra megrágva, egy kávéskanál natív tejjel vagy kefírrel, savóval összekeverve a szájba lenyelés előtt)
    • Este: Gyógytea vagy szűrt zöldségfőzet, bőven forrásvíz vagy ásványvíz.

A kúra tartozéka:

Speciális has-kezelési technika, has masszírozás, “beszélgetés a belekkel”.
Egyébként a kúra felépítése a többi programhoz hasonló. A béltisztítás javasolt módja: keserűsóval vagy beöntéssel reggel.

A gyógyító böjt javallatai – kinek ajánlott böjtölni?

Betegségek megelőzésére, regenerálódásra – mindenkinek

Szív-és érrendszeri betegségek

    • csökkenti a vérnyomást, a szív terhelését, tisztítja az ereket
    • szívkoszorú érelmeszesedés
    • artériás és vénás keringési zavarok
    • magas vérnyomás

Emésztőszervi megbetegedések, anyagcsere zavarok

    • gyomor és bélhurut, gyomorégés, reflux – kitisztul és megpihen az emésztő rendszer
    • krónikus székrekedés, irritábilis bél szindróma (a belek baktérium állományának helyreállítása, bélfalak letisztítása)
    • májbetegségek, epebántalmak(besűrűsödött epe szindróma) – a máj “méregtelenítése”, pangó epe kiürítése
    • II. típusú cukorbetegség – fogyás, hasnyálmirigy regenerálódása
    • Crohn betegség, Colitis ulcerosa (nem aktív stádiumban) – gyulladáscsökkentés, kóros fehérjék lebontása

Immunológiai problémáknál

Belek kitisztítása, nyálkahártya regenerálódása, antitestek lebontása
pl. szénanátha, aszthma

Autoimmun betegségek, arthritisek
normalizálja a fehérje anyagcserét, kötőszövetet kitisztítja

Mozgásszervi betegségek 
tehermentesít, izületeket kitisztítja

    • artrózis, degeneratív gerinc és izületi elváltozások
    • krónikus hátfájás, derékfájás
    • köszvény, izom reumatizmusok

Bőrbetegségek
A bőr belülről is tisztul a kötőszöveti lerakodások eltávolításával

    • cellulitkezelés – a szövetekben lerakódott savak és toxinok kiürítése
    • krónikus kiütések, ekcéma
    • pikkelysömör (psoriasis)

Mikor nem ajánlott böjtölni?

    • Súlyos belgyógyászati betegségek
    • máj és vese elégtelenség, szív elégtelenség, szívbelhártya és szívizomgyulladás, szívinfarktus és stroke utáni állapot, nem jól beállított magasvérnyomás
    • aktív gyomor és nyombélfekély, vékony-és vastagbélgyulladás
    • Gilbert-kór (a máj veleszületett enzimzavarán alapuló, különböző súlyossági fokú állapot) adott esetben nem is derülne ki, csak a böjt folyamán, a táplálék megvonás hatására bekövetkező sárgaság következtében. Ilyen esetben a májnak min. napi 800 Kcal bevitelre van szüksége, ezért nem lehet böjtölni
    • I. típusú (fiatalkori, inzulinnal kezelt cukorbetegség)
    • Súlyos pajzsmirigy túlműködés
    • Anyagpusztulással járó megbetegedések: rosszindulatú daganat, TBC.
    • Nagyon intenzív stressz alatt, erős testi-szellemi kimerültség állapotában
    • Műtét utáni lábadozás idején, műtét előtt viszont igen
    • Szellemi képességet befolyásoló betegségek (elmebetegség, Alzheimer betegség)
    • Depresszió, a hangulati élet súlyos zavarai pl. pánikbetegség
    • Terhesség, szoptatás idején, azonban terhesség előtt és szoptatás után javasolt.A Káli böjtök minden évszakban az Ön egészségét segíti!

 

A Káli böjtök minden évszakban az Ön egészségét segítik!